Prečo Ma Bolí Zub časť I.

Pán doktor pomôžte mi, asi som dostal nejaký prievan do zubu. Chodím s ním už čo dva týždne, vždy mi tam dajú vložku ktorá aj tak hneď vypadne, no zub stále bolí. Ako to je možné? Veď nerv tam už predsa nie je!

No a teraz si poďme spoločne rozobrať túto vetu s ktorou ste sa stretli osobne alebo počuli sprostredkovane od niekoho blízkeho. Ako je možné že vás bolí mŕtvy zub, čo je to tá vložka a ako môžem dostať do zubu prievan.

 

MŔTVY ZUB

Odpoveď je jednoduchá. Nuž, zatiaľ čo zub je mŕtvy, vy ste našťastie dokonale živý. Baktérie z koreňového kanálika vypúšťajú do okolia pod koreňom toxíny. Tkanivá pod zubom sú dokonale nervovo zásobene a teda sú aj veľmi citlivé. Imunitný systém reaguje na tieto toxíny z baktérii a pod zubom sa hromadí tekutina zápalu tzv. exsudát. To vytvára tlak na okolné citlivé tkanivá a na kosť v okolí zubu. Telo sa nám snaží povedať že niečo nie je v poriadku a samozrejme vzniká nepríjemná bolesť.

VLOŽKA

Poznáme len jeden typ vložky, a to hygienická. Súčasná stomatológia, a popravde aj ta historická, takýto pojem nepozná. Doteraz sa nevie ako tento termín zľudovel, no proste ho tu máme. Nedá sa konkrétne povedať o čo sa z pohľadu pacienta presne jedná. Najviac pravdepodobne sa asi o provizórnu výplň na báze sadry, ktorá je iba dočasným riešením a jej životnosť je plus mínus dva týždne.

PRIEVAN V ZUBE

“Majko zavri to okno spolujazdca prosím ťa lebo mi tu pri volante strašne ťahá na uši” Takto nejako vypadá prievan. Zub je uzavretá štruktúra nachádzajúca sa v ústach, ( POZOR trápny VTIP) takže ak si náhodou do zubu nefúkame kompresorom stlačený vzduch (koniec vtipu hahaha) prievan dostať nemôžeme. Opäť sa jedná o zľudoveli pojem najviac pravdepodobne opisujúci momentálne oslabenie imunity vplyvom počasia. A tu sa plynulo dostávame k ďalšiemu pojmu bez ktorého sa nepohneme a ďalej a to…

VÁČOK POD ZUBOM

Troška odbornej terminológie určite nebude na škodu. Bavíme sa o chronickej apikálnej periodontitíde. V odbornej mluve  sa tiež po zhliadnutí na RTG nazýva periapikálny nález. Tak ako väčšina chronických chorôb ( cukrovka, hypertenzia, ateroskleróza) tak ani váčok pod zubom nebolí. Je proste tam, sedí si pod zubom ako žaba na prameni a čaká na svoju šancu kedy sa ozve a znepríjemní váš život. Legendy hovoria že je to vždy v piatok poobede alebo deň pred plánovanou dovolenkou. Medzi baktériami v koreňovom kanáliku a imunitným systémom sa nastolila krehká rovnováha v prospech imunity. Preto váčok nebolí, náš imunitný systém všetko dokonale stráži. Ale beda ak sa náhodou imunita oslabí (viď odstavec o PRIEVANE). Vtedy baktérie vyhrajú a zub začína bolieť. Pod zubom sa na ďasne môže vytvoriť hnisavá hrudka ktorá sama vytečie alebo si ju prepichnete sami , bolesť ustúpi, imunita zase preberie kontrolu no a takto sa  začarovaný kruh motá dookola. Niekoľko krát do roka.

Všetky tieto problémy majú riešenie. Volá sa endodontické ošetrenie koreňového kanálika. Kanáliky je potreba nájsť, vyčistiť, vydezinfikovať a hermeticky uzavrieť. Žiadne vložky ani otvorené zuby ponechané voľne nie sú riešením. Infekcia sa šíri iba hlbšie a hlbšie, zubu je po každom odpadnutí vložky iba menej a menej, vy ste si už brali piatu dovolenku z práce, zakaždým ste samozrejme uhradili určitú čiastku, zub vás stále bolí, po čase vás to možno prestane baviť a zub si necháte vytrhnúť. Dá sa to aj inak a netreba k tomu žiadne zázraky.

 

Endodotické ošetrenie v BEVEDENT